Traktuj dni świąteczne tak samo jak każdy inny dzień w roku. Oto kilka rad jak poradzić sobie ze świątecznym objadaniem.

Jak nie przytyć w święta

 1. Przede wszystkim zachowaj regularność w posiłkach, nie objadaj się tylko na kolacji wigilijnej. Zjedz pożywne śniadanie i obiad przed kolacją.
 2. Na stole wigilijnym i w kolejne dni na pewno pojawi się wiele potraw, pamiętaj, że nie musisz spróbować wszystkich.
 3. Bądź asertywny. Ciocie będą namawiać Cię na kolejny kawałek ciasta, jeśli nie masz na coś ochoty i miejsca w brzuchu po prostu podziękuj i odmów.
 4. Kiedy już zdecydujesz co chciałbyś zjeść, nakładaj małe porcję tylko na jeden talerz, nie sięgaj po dokładki jeśli czujesz się “pełny”.
 5. Pamiętaj o tym by pić dużo wody niegazowanej lub herbaty ziołowe, które pomogą w trawieniu potraw. Świetnie działa mięta i siemię lniane, wspomagają pracę jelit i niwelują wzdęcia.
 6. Zrezygnuj ze słodkich napojów, które mają dużo cukru i nie powodują uczucia sytości. Jeśli chcesz sięgnąć po alkohol, najlepszym wyborem będzie wino – najlepiej wytrawne lub półwytrawne. Najgorszym wyborem będą kolorowe drinki.
 7. Pamiętaj, aby zadbać o aktywność fizyczną, zabierz swoją rodzinę na świąteczny spacer. Dzięki temu, że będziesz się ruszał, będzie Ci łatwiej wrócić do treningów po świętach.
 8. Nie przejmuj się wagą po świętach. Wiele osób staje na wadze po świętach i stwierdza, że przytył. Nikt nie tyje 3 kg tłuszczu w 3 dni. To oznaczałoby przejedzenie o około 20 kg, a to raczej jest nierealne. Na te dodatkowe kilogramy składa się tkanka tłuszczowa, ale też retencja wody i sodu, glikogen wątrobowy i mięśniowy, czy zwyczajnie niestrawione resztki jedzenia. Więc spokojnie, po kilku dniach waga się unormuje. Lekki deficyt energetyczny tuż po świętach to dobry pomysł, ale głodówki to pomysł mocno średni i na dłuższą metę może znacznie popsuć relacje z jedzeniem.
 9. Wstań od stołu. Nikt nie powiedział, że w święta trzeba tylko siedzieć i jeść. Spokojnie możesz wstać i aktywnie spędzić czas z najbliższymi. Dobrym przykładem będzie zabawa z dziećmi, spacer czy gra w planszówki. Tak będzie zdrowiej dla wszystkich.
 10. Nie odchudzaj się przed świętami. Może być już za późno, ale na przyszłość pamiętaj żeby nie odchudzać się przed okresem, w którym będziesz jeść więcej. Środowisko hormonalne, które wytwarza się w czasie odchudzania sprzyja przejadaniu się i nabieraniu tkanki tłuszczowej.
 11. Skończ Boże Narodzenie wcześniej niż w Trzech Króli. To jest najważniejsza zasada. Wiele osób zaczyna święta już w Mikołajki od solidnej porcji słodyczy, poprawia kilkoma śledziami w pracy ze znajomymi przez dwa tygodnie poprzedzające święta. Natomiast po świętach dojada to, co zostało i z przytupem świętuje sylwestra. W międzyczasie te osoby nie pilnują zdrowych nawyków w myśl zasady i tak przytyją w Święta.
 12. Nie śpiesz się, najlepiej jedź powoli i delektuj się smakiem każdego kęsa. Wolne spożywanie pokarmów, powoduje, że jemy mniej i szybciej czujemy się syci.
 13. Unikaj pieczywa. Jeśli jednak nie wyobrażasz sobie świąt bez chleba to sięgnij po ten z ciemnej mąki.
 14. Wieczorem przed snem zaparz i wypij kubek mięty, która pobudzi trawienie. Nie sięgaj po herbatki przeczyszczające, ponieważ działają doraźnie, a nie likwidują zaburzeń organizmu związanych ze sposobem odżywiania się podczas świąt.